>
איך להיות אמא מושלמת

איך להיות אמא מושלמת

לא נזלזל בספרי הדרכה, בעיקר בעולם שבו מרתה סטיוארט היא האלילה היחידה שתמיד נשארת מושלמת ויודעת כל.

אבל ספרי הדרכה להורות זה קצת כמו ספרי הדרכה לחיים. אין שום דרך שהם ייתנו לנו עצות שהן לא קלישאתיות ומכלילות מדי. בסופו של דבר, מי שתעמוד המומה ואובדת עצות ליד הילד ששוכב על הרצפה של הקניון וצורח היא את, וברגע הזה את תהיי לבדך בעולם. הדרך היחידה לעבור את זה ולהישאר בחיים היא פשוט… להישאר בחיים ולעבור את זה.

מצד שני, את לא רוצה להיות לבד! את רוצה תשובות פלא, עכשיו, אתמול…! וכך נכתבים (ונרכשים) רבבות ספרים שמספרים לנו את המובן מאליו תמורת אי אילו עשרות שקלים. והעצות רבות וסותרות להפליא:

אל תשימו לילדים גבולות, הם יהיו אומללים! שימו להם גבולות… או שהם יהיו מחורפנים! ריטלין זה תרופת פלא…! סוכר זה רעל…! ילדים זה סיוט! הורות זה מעשה ניסים! זה בסדר לכעוס על הילדים… כל כעס יצלק את הילדים לנצח!

מצאתי אפילו ספר הורות שמסביר למה ספרי הורות זה חארטה.

הבן הגדול שלי היה בן 18 לפני שבועיים, וזה הסמיך אותי (בעיני עצמי) לכתוב – לא ספר – רק 10 עצות לאם האבודה. מוכנה? כי אלו מיטב התובנות שלי מ-18 שנות הורות.

1

את עוד תתעצבני – ואם לא, את או מסוממת או מיואשת. אז אמצי את זה בשתי ידיים: זה בסדר להתעצבן! וקורה שצועקים וכועסים. לא נורא, מחר תהיי טובה וסבלנית יותר.

2

את תהיי מרוטה – 99 אחוזים (נקודה 9) מהאמהות שוקעות בהתמכרות מסוכנת לריח חלב ונשיקות קפלולים. זה מנגנון אבולוציוני טבעי שנועד למנוע אותנו מלרצוח את הילדים, אבל הצד הלא רצוי שלו הוא שלפעמים את תיראי כאילו משכו אותך מהזבל לפני שבועיים. לפעמים את תיראי כך במשך שנים ארוכות. במידה כלשהי זה קורה לכולן (חוץ מבר רפאלי וגל גדות), וזה לא הכי טוב, אבל כמו לכל הנרקומנים – קשה לנו להיגמל ולצאת מזה.

3

את תגלי את אמריקה – פתאום הטורים של רענן שקד ודנה ספקטור ייראו לך נורא מוכרים! שיואו, איך נדפקתי… הילדים האלה אולי חמודים אבל הם פשוט גמרו לי על החיים! אל תדאגי, רענן ודנה מגזימים. רוב האנשים רגישים פחות וסתגלנים יותר (אבל אין להם טור ב'ידיעות'). רובנו מסתדרים עם ההורות לא רע (בסופו של דבר, בשורה התחתונה).

4

זה לא באמת חשוב שהילדים שלך יהיו מחוננים – רק שתדעי, ואני אומרת לך את זה על סמך ידע אבסולוטי וניסיון אישי – ילדים שעוברים מבחני מחוננים הם (בהמון מקרים) ילדים שחרשו איתם בבית. זה בסדר גמור להעדיף דברים אחרים על פני ללמד את הילדים מוקדם מדי והרבה מדי. מסגרות המחוננים נחמדות, אבל הילד שלך ייצא חכם ומושלם גם בלעדיהן.

5

זה לא באמת חשוב שהילדים שלך יהיו ספורטאים – כלומר, יהיו תקופות בחיים שזה יהיה הכי חשוב בעולם! בכיתה י"ב ובכיתה ד', נגיד. אבל בטווח הארוך, הילדים החנונים הם אלה שיהיו מנכ"לים, בזמן שהספורטאים יתגרשו כי הם משקיעים בתחרות איש הברזל במקום בזוגיות.

6

הילדים שלך לא יאכלו בריא – התפקיד שלך הוא להציע להם אוכל בריא, אבל 99 אחוזים (נקודה 9!) מהילדים ישנאו ברוקולי ויעופו על ביסלי. האם זה רע? כן! האם יש לך הרבה מה לעשות? לא! בסוף זה יסתדר, ובמקרה הגרוע ביותר הם פשוט יגיעו לגיל שבו ביסלי עושה צרבת נוראית.

7

את תשנאי את בעלך – או את בת זוגך, או את בן זוגך, או את אמא שלך. את מי שזה לא יהיה שעומד מולך כשאת צריכה להתמודד עם עוד דילמת הורות בלתי אפשרית, ועוד מנג'ס!

8

את תשנאי את הילדים – לרגעים ממש קטנים, ובתורות. יהיו תקופות שתאהבי ילד אחד יותר ואת השני פחות, ואז ההיפך. ילדים הם בני אדם, והיחסים איתם הם מערכות יחסים מורכבות. הנה, אני מאשרת לך להרגיש רגשות שליליים, אל תלכי לקנות ספר בשמונים שקלים שיגיד לך אותו דבר!

9

את תמותי על הילדים – בעוצמות שיכולות להבהיל ולהכניס אותך לחרדות נוראיות. זה בסדר, זו המשמעות האמיתית של המילה הורות וזו סיבת העומק לכך שכולם מתלוננים.

10

אין אימהות נכונה – האמא הזו שעובדת מיליון שעות עלולה להיות האמא הכי מעולה בעולם. האמא ההיא שעם הילדים 24/7 אולי ממררת להם את החיים מרוב משחקים חינוכיים. בגלל זה מותר לך לעשות את הבחירות שלך לפי הצרכים שלך – כי האמהות הכי טובות הן האמהות שיודעות (או לומדות) איך לטפל גם בעצמן.

2 תגובות בפוסט זה
  1. עלית שכטר
    on יונ 22nd at 11:20 pm

    תודה על ההכלה, נהנתי לקרוא ולהזדהות

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.