>
סדרות ספרים לבני הנעורים

סדרות ספרים לבני הנעורים

בדיון שהתקיים אצלנו בבית לא מזמן קבענו בשמחה שג'יי קיי רולינג, ישתבח שמה, נתנה את גונג הפתיחה לפריחה אדירה של סדרות ספרים שוות. אין ספק שהמבחר שעומד לרשות הילדים שלי מרשים ומלהיב יחסית למה שעמד לרשותי לפני אי אילו עשרות שנים.

לדעתי לא נכון לזלזל בסדרות האלו: את חלקן קראתי בעצמי, ומדובר בכמה שעות של כיף. מעבר לכך, הן נותנות לא מעט: ידע כללי, אוצר מילים, מיומנויות קריאה ואת ההרגל להסתובב עם האף תחוב בתוך ספר. ילד שמשתלט על אלפי עמודים של סדרה מאתגרת עשוי בהחלט לקרוא ספרים איכותיים יותר בהמשך הדרך.

הביקורות בפוסט הזה מטעם הילדים הפרטיים שלי, ועל בסיס חווית הקריאה שלהם (גם שלי, ברובם).  לגבי השאלה לאיזה גיל זה מתאים – זה מאד משתנה מילד לילד אבל צריך לשים לב שחלק מהספרים האלה  מביאים תכנים מצערים ואלימים. ציינתי את זה בסדרות הרלוונטיות. סדרות אלימות וגדושות בנשיקות מתאימות לגיל מאוחר ככל האפשר, סדרות תמימות יותר אפשר לקרוא כבר מתחילת גילאי העשרה, בהתאם להעדפות הילד.

סיפורי אפוקליפסה

העולם נחרב, הוא כעת ציני, אפל וחסר תקווה. האסון הוא לרוב אקולוגי, תמיד מעשה ידי אדם. הגיבורים הם תמיד בני עשרה, תמיד תמימים-אך-מתפכחים-לאיטם, תמיד מצילים את שאריות הצדק בעולם. הסיפורים לרוב מורכבים ומצערים, המון אלימות ולא מעט נשיקות.

משחקי הרעב

האמא של הסדרות האלה היא כמובן סדרת משחקי הרעב הסופר פופולארית. לדעתי אלה ספרים מאד קשים לעיכול, אפלים, אלימים ומצערים. אבל לא מתווכחים עם הצלחה מטורפת, ואני חייבת להודות שאחרי שפותחים את הספר אי אפשר לעזוב אותו עד הסוף המדכדך.

דירוג הנוער: חובה לקרוא. דירוג האמא: לדחות כמה שאפשר. דירוג נשיקות – לא מעט. דירוג אלימות – הכי אלים שאפשר.

הרץ במבוך

ממש לא מזמן קבלנו את הספר במתנה, וקראנו רק את הראשון בסדרה. שוב צעיר שנלחם במציאות צינית שנבנית על ידי מבוגרים מרושעים, שוב צרות וצער. איכשהו מעורר הרגשה שבסרט הזה כבר היינו.

דירוג הנוער: סבבה. דירוג האמא: נסבל, עדיף לדחות. דירוג נשיקות – בקטנה. דירוג אלימות – אלים.

מפוצלים

שני הבנים קראו ושניהם סיכמו שהסדרה מתחילה מעולה אבל אחר כך יורדת קצת ברמה. שוב – אכזרי ומצער, אין סיבה למהר. הרבה רומנטיקה ואהבת אמת.

דירוג הנוער: סבבה. דירוג האמא: אפשרי, כדאי לדחות ככל האפשר. דירוג נשיקות – יש. דירוג אלימות – אלים.

כאוס מהלך

הספר הראשון נפל לידינו במקרה וסקרן את כולנו מאד. שמחנו לגלות בשבוע הספר את שני ההמשכים. לסדרה הזו יש טוויסט מעניין כי כדור הארץ במצב טוב, אבל זה ספר מדע בדיוני. התיישבות בכוכב ספר מייצרת חברה אלימה ומסוכנת, שבה צריך להתמודד עם וירוסים שאינם מוכרים לאנושות ועם חייזרים.

דירוג הנוער: סדרה טובה. דירוג האמא: לדחות לדחות לדחות, יש קטעים ממש עצובים. דירוג נשיקות – עד כמה שזכור לי – בכלל לא. דירוג אלימות – אלים ומצער.

סיפורי פנטזיה עם דרקונים

בן עשרה תמים (או הוביט, שזה דומה) נקלע בעל כורחו לשרשרת הרפתקאות שכוללת מפגשים עם אורקים, אלפים, אובייקטים קסומים, גמדים, כשפים ו(הכי חשוב) דרקונים. רומנטיקה במידה, הרבה קרבות חרבות ותמיד האנטי גיבור שהופך לגיבור מדהים שאין שני לו.

שר הטבעות וההוביט

האב הרוחני של הז'אנר ראוי לכל הסופרלטיבים שנשפכו עליו. לבנים שלי היה די קשה לקרוא את הסדרה, ואלו לא ממש הספרים האהובים עליהם. אני בגילם מניתי את הספרים במקום הראשון וקראתי אותם בלי סוף.

דירוג הנוער: שווה להתאמץ. דירוג האמא: הכי שווה. דירוג נשיקות – יש קצת רומנטיקה מיושנת, מתאים לכל גיל. דירוג אלימות – הרבה אפלה, מעט אלימות.

ספרי נרניה

אם צריך לספר לכם על הספרים האלה – אז אתם לא בסדר. נא לגשת לספריה ולקרוא את כל הסדרה. האריה, המכשפה וארון הבגדים מתאים לילדים קטנים ממש- אפילו בכיתה ב'-ג'. אחר כך פשוט מתגלגלים. ואם קשה להתחיל – צפו קודם בסרט ותתגלגלו משם. 

דירוג הנוער: סופר. דירוג האמא: סופר דופר. דירוג נשיקות – אין. דירוג אלימות – יש קרבות, אבל בקטנה.

אראגון

דרקונים? יש. מלחמות? יש. נשיקות? יש. פוליטיקה אפלולית? יש. כל יצורי הפנטזיה האפשריים באים לבקר? בוודאי. כשפים ולחשים בלי סוף. בקיצור… הספר עונה על כל חוקי הז'אנר ונותר רק להתפעל מכך שהסופר היה בן 15 בלבד כשהוא כתב את הספר הראשון בסדרה!

דירוג הנוער: מעולה ברמות. דירוג האמא: מעט טרחני אבל לא מתווכחים עם הצלחה. דירוג נשיקות – רומנטי בלי הרבה נשיקות. דירוג אלימות – יש אלימות.

ילדים עם כוחות על

ילד רגיל לגמרי מגלה ש-איזה קטע! יש לו כוחות קסם או יכולות מיתיות! לאט לאט נגלל בפניו עולם חדש ומופלא, משופע בהפלגות דמיון מרהיבות, התאהבויות ראשונות וקרבות מסוכנים.

הארי פוטר 

אם מאיזושהי סיבה טיפשית עוד לא הצעתם לילדים את סדרת המופת הזו – הגיע הזמן. חבל לדבר, פשוט שבו לקרוא. שימו לב שהספרים הופכים להיות אפלים ומצערים ככל שהסדרה מתקדמת אבל לא הצלחתי לבלום את שני הבנים מלסיים את הסדרה בגיל די מוקדם.

דירוג הנוער: מתים על הספרים. דירוג האמא: מה השאלה? חובה לקרוא (נסו לדחות את הספרים האחרונים). דירוג נשיקות – החל מספר 5, נראה לי. דירוג אלימות – מספר 4 ואילך – הולך ומסלים עד לאלימות קשה והרבה מוות.

פרסי ג'קסון

גיבורי האולימפוס (סדרת המשך)

ובמקום הראשון… לטעמם של ילדי, לפחות באיזור גיל 10-11… סדרה שמשלבת בהמון אלגנטיות והומור שפע ידע כללי על המיתולוגיה היוונית (ובסדרת ההמשך על הרומית). הילדים שלי חולים-חולים-חולים עליה. סדרת ההמשך אהובה עליהם פחות.

דירוג הנוער: שווה במיוחד. דירוג האמא: חבל שאני גדולה ופספסתי את הגיל ליהנות מזה כמו שצריך. דירוג נשיקות – בקטנה. דירוג אלימות – לא נורא.

הפירמידה האדומה  

אותו דבר כמו פרסי ג'קסון אבל עם מלא ידע על המיתולוגיה המצרית.

דירוג הנוער: אוהבים. דירוג האמא: עובד. דירוג נשיקות – בקטנה. דירוג אלימות – לא נורא.

בני לוריאן (אני מספר 4)

הם צאצאים אחרונים לעם נכחד, הם באו מהחלל החיצון, ויש להם כוחות על פשוט כי הם חייזרים! ועכשיו הם צריכים להציל את כדור הארץ ואת כוכב המוצא שלהם בו זמנית. סדרה מרתקת, גדושה בהרפתקאות ונשיקות.

דירוג הנוער: מתים על זה. דירוג האמא: קריא ביותר. דירוג נשיקות – בקטנה. דירוג אלימות – לא נורא.

בני הנפילים

קלייר בת ה16 מגלה עולם צללים שמתקיים במקביל לזה שלנו, ושיש לה קשרים שונים אליו. סדרה של 6 ספרים כאשר רק 5 מתוכם תורגמו עד כה. ערפדים, מלאכים, שדים – איכשהו הספרים האלה עוסקים הרבה בדתות שונות (כולל שפע ציטוטים מהתנ"ך). במרכז העלילה סיפור אהבה מלא תשוקה (כן, גם גופנית).

דירוג הנוער: אהבו מאד. דירוג האמא: סוג של רומן רומנטי בשילוב ערפדים. דירוג נשיקות – אמהות: בספר הזה פותחים חזיה! הנשיקות הן חלק מרכזי ואליהן מתווספים שלל חירמונים. דירוג אלימות – אלים.

ריגול ומתח

ילד רגיל לגמרי נקלע להרפתקאות מסמרות שיער ומגלה שהוא חכם, ספורטיבי, אמיץ ומוכשר באופן חסר תקדים! 

39 רמזים 

קהילים נגד ווספרים (סדרת המשך)

סיפורם ה(חייבים להודות) מגניב של איימי ודן נוצר בדרך מיוחדת: כל ספר בסדרה נכתב על ידי סופר נוער מצליח אחר. איימי ודן צריכים לפתור תעלומות עם רמזים ועל הדרך משלבים לא מעט גיאוגרפיה והיסטוריה. הספר להיט בקרב בני 8-10 כזה, אבל לגמרי ניתן לקריאה גם על ידי הגדולים. שימו לב שמדובר בסדרה אינסופית שלדעתי בשלב מסוים הופכת לסתם מחלבת כסף ואני עצרתי את הרכישות בסוף הסדרה הראשונה.

דירוג הנוער: מתים על זה. דירוג האמא: טפשי אבל עובד. דירוג נשיקות – קצת התאהבויות, ממש בקטנה. דירוג אלימות – לא נורא.

הסדרה של מיקי בוליטר 

האם הרלן קובן מצליח למגנט גם בני נוער כך שהם לא יצליחו להרפות מהספר לרגע? לפחות בבית שלי – לא ממש. נראה שאפילו הרלן קובן, אמן המתח, לא מצליח לקלוע למשהו החמקמק הזה שבני נוער אוהבים.

דירוג הנוער: בסדר גמור. דירוג האמא: די זבלוני. דירוג נשיקות – קצת רומנטיקה גולמית. דירוג אלימות – בכמה ספרים שקראתי לא היה מזעזע.

שביעיות, חמישיות, בלשים וכלב  

כשחזרנו לארץ קניתי את כל ספרי אניד בלייטון שהצלחתי למצוא בחנויות ספרים משומשים. עברית פשוטה ומנוקדת, קצת מיושנת, זו הייתה התחלה נפלאה לבן הגדול שהיה אז בן 10. האמצעי שלי שותה את הספרים שלה כבר מכיתה ב', והוא בהחלט אוהב אותם במיוחד.

דירוג הנוער: אהוב ונחמד. דירוג האמא: קלאסיקה. דירוג נשיקות – אין. דירוג אלימות – אין.

אלכס ריידר    

ספרי הריגול על אלכס ריידר היו אהובים מאד מאד על הבן הגדול כשהיה בן 10 ועוד חיינו בארצות הברית. אין לנו את הספרים בעברית, וזה בערך כל מה שאני יודעת עליהם.

דירוג הנוער: אהוב מאד. דירוג האמא: לא קראתי.

מצחיקולים

יומנו של חנון

הרבה הורים מסתייגים אבל אני קראתי לא מעט קטעים מהספרים והם די מצחיקים בעיני. כך או אחרת, אני מכריחה את הבנים שלי לקרוא אותם באנגלית וכך אני יודעת שאפילו אם העלילה לא ממש גאונית הילדים משפרים את האנגלית המדוברת.

דירוג הנוער: אהוב במיוחד. דירוג האמא: אפשרי.

קפטן תחתונים

הבן האמצעי שלי מת על הסדרה הזו, ואני לא יודעת למה אבל היא נראית לי ממש מחרידה. אולי בגלל השם המעצבן?

דירוג הנוער: אהוב. דירוג האמא: תשאילו בספרייה.

פורסם לראשונה בנובמבר 2014

עודכן באהבה ב2017

 

2 תגובות בפוסט זה
  1. ההנאות שבדרך
    on דצמ 8th at 6:38 am

    תודה על הסקירה. מעבירה את הרשימה למתבגר המתחיל שלי .

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.