>
רשימת ספרים מומלצים לילדי בית ספר

רשימת ספרים מומלצים לילדי בית ספר

קבלו – רשימת ספרים אהובים בטירוף אצלנו במשפחה, כולל סיבות להמלצה הנלהבת! לגילאי יסודי – מכיתה ב' עד כיתה ה' בערך, תלוי בילדים הספציפיים שלכם.

2021-CC-anne-of-green-gables

האסופית

העלילה: אן שרלי היא יתומה מקסימה, נלהבת ומלאת דמיון. בעקבות שרשרת טעויות היא מוצאת בית אצל אח ואחות מבוגרים ומשנה את חייהם. מעבר לאירוע הדרמטי שבבסיס הספר העלילה מורכבת מאירועי יום-יום בעיירה כפרית קטנה לפני עשרות רבות של שנים: תבשילים שהוקדחו, ריבים בין ילדים, היתקלויות עם המורים ואפילו מעט רומנטיקה ואהבה תמימה.

דבר האמא: האסופית זה הספר הראשון שאהבתי. קראתי אותו בכיתה ב' בנשימה עצורה, בתרגום הישן שבו אכלו ריבת גלמושים, שתו משרת פטל, ובכלל השתמשו בכל מיני ביטויים מוזרים ומסחררים. הייתי מכורה לספר הזה ולכל ספרי ההמשך, וגם היום אני חושבת שהם מקסימים, במיוחד הראשון.

דבר הילדים: הבן הגדול טען שזה משעמם שחבל על הזמן. הבן האמצעי דווקא אוהב מאד.

מי יאהב את זה? ילדות. הכרתי בנים מעטים שאהבו את הספר, אבל בגדול זה לגמרי ספר של בנות. מתאים לילדה שיכולה לקרוא קריאה שוטפת ללא ניקוד, ספר ארוך ובעל עלילה מורכבת.

ועוד משהו: האסופית זה השם העברי של התרגום הישן. בשם המקורי אין כל סימן וזכר לאסופית. הוא נקרא Anne of Green Gables.

2052-CC-a-wrinkle-in-time-קמט-בזמן

קמט בזמן

לפני שנים רבות מאד (בואו לא נמנה כמה, בסדר?) אמא שלי הביאה הביתה ספר דק, שחור ולא מושך למראה. מה רבה הייתה הפתעתנו כשהספר הפך בקול תרועה לאחד הספרים האהובים על כל ילדי הבית. לימים, כשחיפשתי גרסה באנגלית לבני הבכור גיליתי שהספר הזה מופיע בכל הרשימות של ספרים קלאסיים ושווים במיוחד לילדים.

העלילה: מג היא ילדה סרבנית, זעפנית ולא מושכת. בבית הספר חושבים שהיא טיפשה. אמא שלה, מדענית יפיפייה, מחכה לאביה שנעלם מזמן, אבל השמועה בעיירה גורסת שהוא פשוט ברח עם אישה אחרת. מאורעות פלאיים מתחילים להתרחש כאשר גברת מזה, גברת מי וגברת מַשְמָה חוברות למג, לאחיה הקטן ולילד מקובל וחתיך במבצע להצלת האב. מרגע המפגש ועד לסוף הטוב תעבור מג בחלל ובזמן, תאבק בישות מרושעת, ותלמד דברים חדשים על עצמה ועל יכולותיה.

דבר האמא: הספר הזה הוא תחילת הדרך עבור הרבה ילדים לעולמות המופלאים של הפנטזיה והמדע הבדיוני. ספר מרגש על קבלה עצמית ואהבה.

דבר הילדים: הבן הגדול: מדהים. אחד הטובים. הבן האמצעי: מעולה! הבת: קטנה מדי, אבל היא פשוט חייבת לאהוב את הספר כשתגדל!

 ועוד משהוהספר זכה בפרס ניוברי היוקרתי לספרות ילדים, פרס ספר הסקויה, פרס לואיס קרול והיה מועמד לפרס אנדרסן. בארצות הברית יש לו מעמד של ספר פולחן.

2122-jim-luka-גים-ונהג-הקטר

ג'ים ונהג הקטר

העלילה: האי נוחיה קטן מאד מאד. למעשה יש בו מקום רק למלך, 2 אזרחים ונהג קטר. כמובן שלנהג הקטר, לוקס, יש קטר (בעצם קטרית בשם קטורה). יום אחד מתקבלת חבילה ובה… תינוק קטן ושחור עור! תושבי האי מאמצים אותו בחום, אבל כשהוא גדל האי הופך צפוף ולוקס, ג'ים וקטורה יוצאים למסע הרפתקאות מופלא שבו הם יפגשו בדרקונית, יצילו את בתו של קיסר סין וילדים חטופים נוספים… ו… באמת, אין שום דרך לסכם את העלילה המופלאה והסבוכה של הספר המקסים הזה.

דבר האמא: רעיונות של סובלנות ואהבת האדם, פתיחות תרבותית ומגדרית, חברות ונאמנות שזורים לאורך כל הספר מבלי להידרש כלל לדידקטיות ונאומים חינוכיים. הדמות של לוקס היא יצירת מופת של גיבור אמיתי – אמיץ, סבלני, אוהב ובעיקר – שופע פתיחות וקבלת השונה. הפלגות הדמיון בספר פשוט… עולות על כל דמיון. שנים רבות האמנתי שבסין יש עצים עשויים זכוכית שקופה ועדינה. עד היום אני מחפשת בירידים את הכדורים המופלאים המתוארים בספר – כדור, בתוך כדור, כאשר כל כדור עשוי בדוגמת תחרה עדינה ודקיקה בעבודת אמנות מופלאה.

דבר הילדים: הספר הכי שווה.

מי יאהב את זה? לבנים ובנות, רצוי סביב סוף גיל עשר אבל אפשר קצת לפני, וגם הרבה אחרי. מתאים במיוחד לילדים שחווים קשיים של חריגות ושוני. למרות שהגיבור הוא בן זה לא 'סיפור של בנים'.

ועוד משהו: מיכאל אנדה מוכר יותר בזכות ספרו 'הסיפור שאינו נגמר'. אנחנו אוהבים יותר את ג'ים ונהג הקטר, אבל כל מה שהוא כתב שווה קריאה ומעניין.

נסיכה_קטנה

נסיכה קטנה

העלילה: שרה קרו המדהימה היא רק בת שבע, אבל היא כבר מבינה שהעושר המופלג שלה אינו מגדיר אותה. כתלמידה המיוחסת בפנימיה היא משתדלת להתנהג כמו נסיכה, וגם כאשר אביה האהוב נפטר ומנהלת הפנימיה המרשעת מתעללת בה היא ממשיכה לשמור על הדמיון, חוש ההומור ועקרונות המוסר. סיפור הצלתה המופלאה של שרה מגורלה המר הוא מהסיפורים הקלאסיים והאהובים ביותר.

דבר האמא: טוב, נו. ספר הילדים שהכי אהבת בילדותך יישאר הכי אהוב לתמיד ואין מה לעשות.

דבר הילדים: איכס (טוב, הם טפשים כי הם בנים).

מי יאהב את זה? כנראה שרק בנות, וחבל. לא בגיל צעיר מדי, יש קטעים עצובים.

ועוד משהו: פרנסס הודג'סון ברנט המדהימה הזאת כתבה גם את לורד פונטלרוי הקטן ואת סוד הגן הנעלם. מדובר בשני ספרי חובה נוספים.

משפחת רוביזון השוויצרית

העלילה: משפחה שוויצרית נקלעת לאי בודד והופכת אותו לשוויצריה קטנה ומסודרת.

דבר האמא: הספר הזה תמיד יקסום לחוש הסדר והמשטר שלי והמשפחה הרצינית והמסודרת הזאת בוראת כאן יקום שלם של נוחות ובטחון יש מאין.

דבר הילדים: מגניב!

מי יאהב את זה? זה פשוט ספר מגניב ושמח עם סוף טוב שעוסק בתושיה אנושית. מי לא?

ועוד משהו: אני חותמת שהספר הזה הוא הספר האהוב על מרתה סטיוארט.

מדיקן (וכל ספר של אסטריד לינדגרן)

3359-madicken-מדיקן

העלילה: כמעט שאין עלילה. משפחה גרעינית מפונקת ומטופחת בעיירה שוודית מנומנמת. משפחת שכנים לא מתפקדת כל כך. מדיקן וליסבת המקסימות משחקות ורבות כמו כל ילד בגילן. אבה בן השכנים עובד עליהן ומציל אותן לסירוגין. חוץ מאבא ואמא יש גם משרתות כי פעם אנשים ידעו איך לחיות. למה רק לי אין משרתת??!!!

דבר האמא: מקסים, מצחיק, מורכב – בית מושלם ומשפחה מושלמת עם הרבה דמויות צבעוניות סביבן. מדיקן וליסבת הן הכי חמודות אי פעם בעולם.

דבר הילדים: בן 11 ובת 6 לא החמיצו אף ערב שבה אבא הקריא להם את הספר המתוק הזה.

מי יאהב את זה? לדעתי כל ילד וילדה מתחת גיל 10. אבל אולי אני משוחדת כי זה היה אחד הספרים האהובים עלי בילדותי.

ועוד משהו

קנו כל ספר של אסטריד לינדגרן שאתם רואים ולא תתחרטו. ובכלל… מתי יוציאו מחדש את קרלסון המעופף? ואת רסמוס והנודד? שני ספרים מדהימים שחייבים לחזור למדפים. (הערה 2017 – קרלסון חזר למדפים תחת השם 'קרלסון על הגג' – רוצו לקנות).

כל ספר של אריך קסטנר

ברור, אין מה להסביר כאן בכלל.

מצחיק, מעניין, מורכב ולא פשטני – אין מספיק סופרלטיבים במילון לסופר המופלא הזה. באופן אישי אני אוהבת במיוחד את פצפונת ואנטון ואת אורה הכפולה.

225px-1933-LittleHouseOnThePrairie

סדרת בית קטן בערבה

העלילה: משפחת אינגלס המופלאה מיישבת את אמריקה. מבט מדויק ומרתק על כיבוש הארץ הענקית הזו ויישובה.

דבר האמא: פשוט מדהים איך לורה אינגלס מצליחה לחבר אנשים מודרניים לקיום כל כך שונה ורחוק. ומדהים ללמוד איך פעם התנהלו החיים – עד כדי כך שאבא של לורה בונה בתים במו ידיו ואמא שלה מכינה חמאה ישר מהפרה! איכשהו סיפורי היומיום של המשפחה הזו מרתקים גם ברגעים הדרמטיים (ויש כאלה) וגם ברגעים הכי פשוטים.

דבר הילדים: הגדול – די מעניין. האמצעי – אוהב מאד. והקטנה – עוד תאהב.

מי יאהב את זה? לדעתי ילדים רציניים מעל גיל 9.

ועוד משהו: כדאי לדעת שהספרים לא דומים בכלל לסדרת הילדים האהובה של פעם.

קריאה נעימה!

פורסם לראשונה ביוני 2016

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.