שתפי את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email

תארו לכם חומר שהוא גם מוצק וגם נוזל! זה לא מגניב?!

אז קודם כל אפשר לסקור עם הילדים, בעיקר אם הם קטנים, את ההבדל בין מוצק לנוזל… מה מוצק, מה נוזל בלה בלה בלה.

ואז מתחילים ניסוי שווה ומלכלך באופן מפואר במיוחד:

צריך-

מלא קורנפלור, לפחות שקית וחצי מהקטנות האלה, עדיף שתיים. או אם יש לכם שקית ענקית לכו על כוס או שתי כוסות. מים, צבעי מאכל. תבנית גדולה לשחק בתוכה.

ערבבו עם מעט מאד מים… תתחילו מרבע כוס או פחות. המטרה שלכם היא לקבל משחה סמיכה מאד מאד. כשתערבבו אותה תרגישו שהקורנפלור לא נמס, הוא מתגבש למין בוץ קשה כזה כל הזמן. אל תמהרו להוסיף עוד מים! הוא לא יימס לגמרי אף פעם וזה כל העניין. ברגע שאתם יכולים לשחק במשחה עם הידיים הגעתם למטרה. שימו את הנוזל הזה בתבנית וגלו תופעה מעניינת: הקורנפלור מתקשה וצריך לגרד אותו לתוך האגרוף, כל עוד אתם מפעילים עליו לחץ הוא ממש קשה אבל אם תחזיקו את היד בלי לזוז הוא פתאום הופך לנוזל! טיפות צבעי מאכל יתערבבו בו לאט לאט. אם תשתמשו רק בצבע ירוק תוכלו להגיד לילדים שזה משחק בנזלת! איכס.

464-corn-starch-game-משחק-קורנפלור

463-corn-starch-game-משחק-קורנפלור

1344-corn-starch-game-משחק-קורנפלור

1345-corn-starch-game-משחק-קורנפלור

אז מה קורה? מצאתי הסבר כאן: במפגש בין החומרים נוצר קולואיד, תערובת כמעט הומוגנית של שני חומרים. במערכת זו, חלקיקי חומר אחד נמצאים בתרחיף של חומר אחר. החומר שנוצר כאשר מערבבים קורנפלור עם מים מתנהג כמו מוצק כאשר מפעילים עליו לחץ ( כאשר לשים אותו) ומתנהג כמו נוזל כאשר לא מפעילים עליו לחץ (או כשמפעילים לחץ נמוך). קורנפלור מכיל עמילן תירס, חומר שחלקיקיו הם בצורת שרשראות ארוכות מאד. כאשר מוסיפים מים לקורנפלור, חלקיקי המים עוטפים את השרשראות. בזמן הלישהחלקיקי המים הקטנים מגיבים ביתר קלות ללחץ המופעל (ללישה) וזורמים במהירות רבה יותר מאשר שרשראות העמילן. כתוצאה מכך השרשראות שנותרות יבשות מסתבכות אחת בשנייה,  מתקשות לנוע ויוצרות עיסה דביקה.

משחקי מדע נוספים בפוסט שעשועי מדע מדהימים.

מאחלת לכולם משחק נעים וניקיון קל ופשוט

לפוסטים נוספים על פלסטלינות ובצק במרקמים שונים הקליקו כאן

ויש לי גם לוח פינטרסט שכולו רעיונות לחומרי התנסות.

שתפי את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email

באותו נושא

ים מפלסטלינה

פוסט אורח מקסים וקסום מאת גתית איל, אמנית הפלסטלינה שתעסיק את הילדים שלכם בקיץ הארוך הזה!

קרא עוד »
דילוג לתוכן