סדרות ספרים לבני הנעורים

ג'יי קיי רולינג, ישתבח שמה, נתנה את גונג הפתיחה לפריחה אדירה של סדרות ספרים שוות. אין ספק שהמבחר שעומד לרשות הילדים שלי מרשים ומלהיב יחסית למה שעמד לרשותי לפני אי אילו עשרות שנים.

הביקורות בפוסט הזה מטעם הילדים הפרטיים שלי, ועל בסיס חווית הקריאה שלהם (גם אני קראתי את רובם).  לגבי השאלה לאיזה גיל זה מתאים – זה מאד משתנה מילד לילד אבל צריך לשים לב שחלק מהספרים האלה מגישים תכנים מצערים ואלימים. בגדול אפשר לטעון שסדרות אלימות וגדושות בנשיקות מתאימות לגיל מאוחר ככל האפשר, סדרות תמימות יותר אפשר לקרוא כבר מתחילת גילאי העשרה, בהתאם להעדפות הילד.

סיפורי אפוקליפסה

העולם נחרב, הוא כעת ציני, אפל וחסר תקווה. האסון הוא לרוב אקולוגי, תמיד מעשה ידי אדם. הגיבורים הם תמיד בני עשרה, תמיד תמימים-אך-מתפכחים-לאיטם, תמיד מצילים את שאריות הצדק בעולם. הסיפורים לרוב מורכבים ומצערים, המון אלימות ולא מעט נשיקות.

משחקי הרעב

האמא של הסדרות האלה היא כמובן סדרת משחקי הרעב הסופר פופולארית. לדעתי אלה ספרים מאד קשים לעיכול, אפלים, אלימים ומצערים. אבל לא מתווכחים עם הצלחה מטורפת, ואני חייבת להודות שאחרי שפותחים את הספר אי אפשר לעזוב אותו עד הסוף המדכדך.

דירוג הנוער: חובה לקרוא. דירוג האמא: לדחות כמה שאפשר. דירוג נשיקות – לא מעט. דירוג אלימות – הכי אלים שאפשר.

הרץ במבוך

שוב צעיר שנלחם במציאות צינית שנבנית על ידי מבוגרים מרושעים, שוב צרות וצער. איכשהו מעורר הרגשה שבסרט הזה כבר היינו.

דירוג הנוער: סבבה. דירוג האמא: נסבל, עדיף לדחות. דירוג נשיקות – בקטנה. דירוג אלימות – אלים.

מפוצלים

שני הבנים קראו ושניהם סיכמו שהסדרה מתחילה מעולה אבל אחר כך יורדת קצת ברמה. שוב – אכזרי ומצער, אין סיבה למהר. הרבה רומנטיקה ואהבת אמת.

דירוג הנוער: סבבה. דירוג האמא: אפשרי, כדאי לדחות ככל האפשר. דירוג נשיקות – יש. דירוג אלימות – אלים.

אגדה

נער רחוב יוצא דופן פוגש בת אצולה מבריקה בעולם עתידני ומרושע. ביחד הם יוצאים למלחמה במערכת המושחתת של החברה המעמדית' והכל על רקע סיפור אהבה גדול מהחיים.

דירוג הנוער: ספרים שווים, בעיקר הראשון. דירוג האמא: בינוני אך נסבל. דירוג נשיקות – הרבה. דירוג אלימות – נסבל.

המבחן

בני נוער נדרשים לעבור מבחן קטלני שיאפשר להם להתקבל למעמד העליון והמועדף בחברה אלימה ומושחתת. גם כאן הגיבורים יוצאים להצלת העולם ולהפסקת המבחנים המרושעים.

דירוג הנוער: חיקוי למשחקי הרעב. דירוג האמא: משעמם וזניח. דירוג נשיקות: הרבה. דירוג אלימות: הרבה.

כאוס מהלך

לסדרה הזו יש טוויסט מעניין כי זה ספר מדע בדיוני. התיישבות בכוכב ספר מייצרת חברה אלימה ומסוכנת, שבה צריך להתמודד עם וירוסים שאינם מוכרים לאנושות ועם חייזרים.

דירוג הנוער: סדרה טובה. דירוג האמא: לדחות לדחות לדחות, יש קטעים ממש עצובים. דירוג נשיקות (עד כמה שזכור לי) בכלל לא. דירוג אלימות – אלים ומצער.

סיפורי פנטזיה עם דרקונים

בן עשרה תמים (או הוביט, שזה דומה) נקלע בעל כורחו לשרשרת הרפתקאות שכוללת מפגשים עם אורקים, אלפים, אובייקטים קסומים, גמדים, כשפים ו(הכי חשוב) דרקונים. רומנטיקה במידה, הרבה קרבות חרבות ותמיד האנטי גיבור שהופך לגיבור מדהים שאין שני לו.

שר הטבעות וההוביט

האב הרוחני של הז'אנר ראוי לכל הסופרלטיבים שנשפכו עליו. לבנים שלי היה די קשה לקרוא את הסדרה, ואלו לא ממש הספרים האהובים עליהם. אני בגילם מניתי את הספרים במקום הראשון וקראתי אותם בלי סוף.

דירוג הנוער: שווה להתאמץ. דירוג האמא: הכי שווה. דירוג נשיקות – יש קצת רומנטיקה מיושנת, מתאים לכל גיל. דירוג אלימות – הרבה אפלה, מעט אלימות.

ספרי נרניה

אם צריך לספר לכם על הספרים האלה אז אתם לא בסדר! נא לגשת לספריה ולקרוא את כל הסדרה. האריה, המכשפה וארון הבגדים מתאים לילדים קטנים ממש – אפילו בכיתה ב'-ג', אחר כך פשוט מתגלגלים. ואם קשה להתחיל – צפו קודם בסרט ותתגלגלו משם.

דירוג הנוער: סופר. דירוג האמא: סופר-דופר. דירוג נשיקות – אין. דירוג אלימות – יש קרבות, אבל בקטנה.

אראגון

דרקונים? יש. מלחמות? יש. נשיקות? יש. פוליטיקה אפלולית? יש. כל יצורי הפנטזיה האפשריים באים לבקר? בוודאי. כשפים ולחשים בלי סוף. בקיצור… הספר עונה על כל חוקי הז'אנר ונותר רק להתפעל מכך שהסופר היה בן 15 בלבד כשהוא כתב את הספר הראשון בסדרה!

דירוג הנוער: מעולה ברמות. דירוג האמא: מעט טרחני אבל לא מתווכחים עם הצלחה. דירוג נשיקות – רומנטי בלי הרבה נשיקות. דירוג אלימות – יש אלימות.ילדים עם כוחות על

כשפים וכוחות על

ילד רגיל לגמרי מגלה ש- איזה קטע – יש לו כוחות קסם או יכולות מיתיות! לאט לאט נגלל בפניו עולם חדש ומופלא, משופע בהפלגות דמיון מרהיבות, התאהבויות ראשונות וקרבות מסוכנים.

הארי פוטר

אם מאיזושהי סיבה טיפשית עוד לא הצעתם לילדים את סדרת המופת הזו – הגיע הזמן. חבל לדבר, פשוט שבו לקרוא. שימו לב שהספרים הופכים להיות אפלים ומצערים ככל שהסדרה מתקדמת אבל לא הצלחתי לבלום את שני הבנים מלסיים את הסדרה בגיל די מוקדם. הקטנה פחדנית אז היא תקועה בספר 3 כבר שנים.

דירוג הנוער: מתים על הספרים. דירוג האמא: מה השאלה? חובה לקרוא (נסו לדחות את הספרים האחרונים). דירוג נשיקות – החל מספר 5, נראה לי. דירוג אלימות – מספר 4 ואילך, הולך ומסלים עד לאלימות קשה והרבה מוות.

פרסי ג'קסון | גיבורי האולימפוס (סדרת המשך) | הפירמידה האדומה (סדרה נוספת)

וסדרה שדוחפת לילדים שלנו (באלגנטיות והומור) שפע ידע כללי על המיתולוגיה היוונית (ובסדרות ההמשך על הרומית והמצרית). הבנים שלי היו משוגעים על פרסי בסוף יסודי וגמעו גם את הסדרות הבאות (הפחות מוצלחות).

דירוג הנוער: שווה במיוחד. דירוג האמא: חבל שאני גדולה ופספסתי את הגיל ליהנות כמו שצריך. דירוג נשיקות – בקטנה. דירוג אלימות – לא נורא.

המצפן המוזהב

הסדרה הזו ייחודית בנוף, ויש לה קהל מעריצים שרוף. יקומים מקבילים, מסדר דתי מטורלל, הורים מרושעים, חיות מדברות וילדה אחת עם כוחות מיוחדים.

דירוג הנוער: מצוין. דירוג האמא: סדרה מומלצת אבל יש קטעים עצובים. דירוג נשיקות: הסדרה עוסקת בילדים צעירים יותר ולא בתככים רומנטיים.

בני לוריאן (אני מספר 4)

הם צאצאים אחרונים לעם נכחד, הם באו מהחלל החיצון, ויש להם כוחות על – פשוט כי הם חייזרים! עכשיו הם צריכים להציל את כדור הארץ ואת כוכב המוצא שלהם בו זמנית. סדרה מרתקת, גדושה בהרפתקאות ונשיקות, והיא האהובה ביותר על האמצעי עד עצם היום הזה.

דירוג הנוער: מתים על זה. דירוג האמא: קריא ביותר. דירוג נשיקות – בקטנה. דירוג אלימות – לא נורא.

בני הנפילים

קלייר בת ה-16 מגלה עולם צללים שמתקיים במקביל לזה שלנו, ושיש לה קשרים שונים אליו. סדרה של 6 ספרים כאשר רק 5 מתוכם תורגמו עד כה. ערפדים, מלאכים, שדים – הספרים האלה עוסקים הרבה בדתות שונות (כולל שפע ציטוטים מהתנ"ך). במרכז העלילה סיפור אהבה מלא תשוקה (כן, גם גופנית).

דירוג הנוער: אהבו מאד. דירוג האמא: סוג של רומן רומנטי בשילוב ערפדים. דירוג נשיקות – אמהות, בספר הזה פותחים חזיה! הנשיקות הן חלק מרכזי ואליהן מתווספים שלל חירמונים. דירוג אלימות – אלים.

ריגול ומתח

ילד רגיל לגמרי נקלע להרפתקאות מסמרות שיער ומגלה שהוא חכם, ספורטיבי, אמיץ ומוכשר באופן חסר תקדים!

39 רמזים | קהילים נגד ווספרים (סדרת המשך)

סיפורם ה(חייבים להודות) מגניב של איימי ודן נוצר בדרך מיוחדת: כל ספר בסדרה נכתב על ידי סופר נוער מצליח אחר. איימי ודן צריכים לפתור תעלומות עם רמזים ועל הדרך משלבים לא מעט גיאוגרפיה והיסטוריה. הספר להיט בקרב בני 8-10 כזה, אבל לגמרי ניתן לקריאה גם על ידי הגדולים. שימו לב שמדובר בסדרה אינסופית שלדעתי בשלב מסוים הופכת לסתם מחלבת כסף. אני עצרתי את הרכישות בסוף הסדרה הראשונה.

דירוג הנוער: מתים על זה. דירוג האמא: טיפשי אבל עובד. דירוג נשיקות – קצת התאהבויות, ממש בקטנה. דירוג אלימות – לא נורא.

הסדרה של מיקי בוליטר

האם הרלן קובן מצליח למגנט גם בני נוער כך שהם לא יצליחו להרפות מהספר לרגע? לפחות בבית שלי – לא ממש. נראה שאפילו הרלן קובן, אמן המתח, לא מצליח לקלוע למשהו החמקמק הזה שבני נוער אוהבים.

דירוג הנוער: לא משהו. דירוג האמא: די זבלוני. דירוג נשיקות – קצת רומנטיקה גולמית. דירוג אלימות – קובן מתאפק בצורה מרשימה למדי יחסית לסטנדרט החביב עליו.

שביעיות, חמישיות, בלשים וכלב

כשחזרנו לארץ קניתי את כל ספרי אניד בלייטון שהצלחתי למצוא בחנויות ספרים משומשים. עברית פשוטה ומנוקדת, קצת מיושנת, זו הייתה התחלה נפלאה לבן הגדול שהיה אז בן 10. האמצעי שלי שותה את הספרים כבר מכיתה ב', והוא בהחלט אוהב אותם במיוחד. הקטנה אף פעם לא התחברה.

דירוג הנוער: אהוב ונחמד. דירוג האמא: קלאסיקה. דירוג נשיקות – אין. דירוג אלימות – אין.

אלכס ריידר

ספרי הריגול על אלכס ריידר היו אהובים מאד מאד על הבן הגדול כשהיה בן 10 ועוד חיינו בארצות הברית. אין לנו את הספרים בעברית, וזה בערך כל מה שאני יודעת עליהם.

דירוג הנוער: אהוב מאד. דירוג האמא: לא קראתי.

מצחיקולים

יומנו של חנון

הרבה הורים מסתייגים אבל אני קראתי לא מעט קטעים, והם די מצחיקים. כך או אחרת, אני מכריחה את הבנים שלי לקרוא אותם באנגלית וכך אני יודעת שאפילו אם העלילה לא ממש גאונית הילדים משפרים את האנגלית המדוברת.

דירוג הנוער: אהוב במיוחד. דירוג האמא: אפשרי.

קפטן תחתונים

הבן האמצעי שלי מת על הסדרה הזו, ואני לא יודעת למה אבל היא נראית לי ממש מחרידה. אולי בגלל השם המעצבן?

דירוג הנוער: אהוב. דירוג האמא: תשאילו בספרייה.


עוד באתר:

בונים פינת קריאה

רשימת ספרים מומלצים לתינוקות ופעוטות

רשימת ספרים מומלצים לילדי יסודי

איך מגדלים ילדים שאוהבים לקרוא?

פורסם לראשונה בנובמבר 2014

עודכן באהבה ב-2020

 

שתפי את הפוסט

באותו נושא

דילוג לתוכן