טיפים לניקיון ממני? כל השומע יצחק. טקטיקת הניקיון הכי מפותחת שהצלחתי להגיע אליה היא לחכות בסבלנות לעוזרת. אני אוהבת כשנקי, בררררור… אבל לנקות?

ממש. 

פחות. 

אוהבת.

אבל בכל זאת פסח, וזה בלוג לאמהות. ומה עושות כל האמהות בארץ (חוץ ממני)? מנקות! ברעל!

אני מסתפקת בשני עקרונות בסיס בתחום הניקיון ועקרות הבית. הראשון: אפשר לנקות את הג'יפה השחורה הזו שמצטברת בין האריחים באמבטיה עם מברשת שיניים וג'ל ניקוי לאסלה. זה טיפ שלמדתי מאודטה לפני שנים רבות ובגלל שעברנו 13 דירות יצא לי ליישם אותו כמה פעמים. הטיפ השני הוא הטיפ היחיד שאמא שלי נתנה לי כאשר היא שלחה אותי לעולם הגדול: "מארחת טובה תמיד דואגת שיהיה נייר טואלט אקסטרה בשירותים".

שיטוט נרחב ברשת הוכיח לי שיש עוד 2-3 רעיונות לניקיון אביב יסודי ותחזוקת בית אופטימלית. רוצות לשמוע?! טוב… בסדר. אני תמיד כותבת בלשון נקבה, אבל דווקא בפוסט הזה אני מרגישה דחף אדיר לפנות לגברים ולרתום אותם למאמץ האדיר של ניקיונות החג. ואם זה מה שבא לי – זה מה שיהיה! כי זה הבלוג שלי.

ולפני שאנחנו צוללים – קחו אזהרה גורפת: נסו את כל הרעיונות על משטח קטן וסמוי מהעין ונהגו בזהירות ושיקול דעת. אל תאשימו אותי אם האסלה תתפוצץ או משהו בסגנון.

עופו על ספוג הפלא

מכירים את ספוג הפלא? זה שמוריד כל לכלוך מכל מקום? זה שמתחשק לנסות אותו על כל דבר…?! 

באופן כללי ההמלצה היא לגזור את ספוג הפלא הזה לכמה פיסות, להרטיב מעט ולנקות בעדינות ולא בכוח. זכרו שהספוג מכיל חומרים כימיים חזקים, מומלץ להשתמש בכפפות. יש לנגבאת המשטח בסמרטוט לח אחרי שהשתמשת בספוג. ועכשיו קבלו אי אילו רעיונות שמצאתי ברשת:

 1. גזור ריבוע קטן ושים אותו במי האסלה ללילה. העיגול השחור המגעיל הזה שנהיה לפעמים? ייעלם בבוקר.
 2. מסיר טחב ועובש מכל סוג של פלסטיק.
 3. מנקה שפריצים של ג'יפה בתוך המיקרו.
 4. הדבק הזה שנשאר כשמסירים מדבקה? הוא מסיר אותו.
 5. מסיר מזון שרוף שנדבק לסיר.
 6. גם הבת שלך שוברת בקבוק לק מדי פעם? הספוג אמור לחסל את הכתם הזה.
 7. מסיר כתמי תה וקפה מכלים! זה הרגע לשקם את כוס הקפה האהובה עליכם.
 8. מנקה רהיטי גן.
 9. מנקה את דלת התנור.
 10. מסיר צבע שנצבע במקום הלא נכון – ידיות של דלתות וכאלה.
 11. מסיר את הציורים היפים שהילד עשה עם פרמננט מרקר כמעט מכל משטח.
 12. מסיר צבע כהה משטיח בהיר (נשמע חשוד… נסו בזהירות).
 13. הספוג מנקה יפה את מקלדת המחשב.
קסמי הכימיה

תנור וכיריים

מגשים ורשתות

שימו את מגשי התנור באמבטיה (!) על מגבת ישנה. שיפכו בקבוק חומץ לבן שלם לתוך האמבטיה ושתי כוסות אבקת סודה לשתייה. אחרי שהתגובה הלוהטת תסתיים, מלאו את האמבטיה במים חמים ותנו לעסק שעה. האם זה ינקה את הרשת או יפוצץ את האמבטיה? אנא… אנא! ספר לי במייל. זה נשמע כל כך מגניב שכמעט בא לי לנסות את זה בעצמי.

תחתית התנור

יש לפזר אבקת סודה לשתיה על התחתית, לשפוך חומץ ולהמתין עשרים דקות. לנגב בסמרטוט. באותה שיטה בדיוק (ידידותית לסביבה וללא חומרים רעילים) ניתן לנקות כיריים מזכוכית. 

דלת התנור

את דלת התנור ננקה בעזרת קערת מים חמים עם סבון, מגבת מטבח ואבקת סודה לשתייה. שים כפפות, כמות נדיבה של הסודה על הדלת כשהיא פתוחה. טבול את המגבת בקערת המים ופרוש אותה על הדלת. 15 דקות והדלת תהיה כמו חדשה… שפשף אותה קצת עם המגבת וייבש היטב.

נקו את זכוכית דלת התנור מצידה הפנימי באמצעות הברגתה הברגים שמשני צדדיה ופירוקה. זה לא קשה כמו שזה נשמע. לשטוף ולהעמיד פתוח לייבוש.

הברזלים של הגז

נא לשים אותם בתוך שקית אטומה עם 2-3 כפות אמוניה (קראתי שאפשר לקנות אמוניה בכל סופר) למשך 12 שעות… אני מקווה שהם יצאו נקיים ולא יימסו או משהו.

המסננים של קולט האדים

אז מסתבר שיש בעולם דבר שנקרא 'דגריזר' לרכב, ולפי טענות ברשת הוא מנקה את הרשת של קולט האדים בקלילות. עשו שימוש רק בדגריזר על בסיס מים.  אפשרות חלופית היא מצד שלישי… לשים את המסננים במדיח! גם זה רעיון.

 

Source: Pixabay

תנו למדיח לנצח

בעצם, למה שלא תרתום את המדיח לשרשרת הניקיונות?

אני קוראת שאפשר לשים בו את החפצים הבאים: מברשות שיניים, מוצצים, מברשות שיער, קערות אוכל של חיות בית, צעצועי אמבטיה, וכל הצעצועים של הילדים.

בפינטרסט פגשתי גברת שטוענת בחום ששווה לשים את הפילטר של שואב האבק לסיבוב במדיח.

אבל אל תשים צעצועי בד, צעצועים עם בטרייה, צעצועי עץ, צעצועים עם חלקים מתפרקים!

את המדיח עצמו נקו באמצעות התהליך המורכב הבא: ראשית, נקו את כל פתחי הניקוז בהשקעה ואהבה. הניחו קערה מלאה בחומץ בחלקו העליון של המדיח והפעילו מחזור שלם בחום מירבי. פזרו אבקת סודה לשתייה בנדיבות על כל חלקי המדיח והפעילו מחזור נוסף! ולאמיצים באמת – מחזור אחרון עם אקונומיקה.

Source: Pixaba

החפצים של הבייבי

לול משחק או טיולון

מלאו את האמבטיה במים חמים ככל האפשר, הוסיפו נוזל כביסה ומסיר כתמים מהסוג שמיועד להוספה לכביסה. השרו את הלול או העגלה המקופלים כשעה, ואז היפכו, שפשפו והשרו עוד כשעה. עשיתי את זה פעם עם טיולון וקיבלתי חררה מכמויות הג'יפה שיצאו. בסוף, מן הסתם, לשטוף היטב במים נקיים ולהעמיד פתוח לייבוש.

רצועות של כיסא אוכל או כיסא רכב 

הפרידו את הרצועות מהכיסא וכבסו במכונת הכביסה. לשם שינוי, זה טיפ שחשבתי עליו לבדי בעצמי. עושה רעש מזעזע אבל מתנקה ממש טוב. במחשבה שנייה… נראה לי שגם המדיח יעשה עבודה מצוינת. הילדים שלי כבר גדולים מכדי לשבת בכסאות כאלה, אז אנא דווחו בהערות.

משטחי נירוסטה

כדי להבריק מוצרי נירוסטה קח כמה טיפות מים ומעט אבקת קרם טרטר, על ספוג ולשפשף! שוב, למי שמחפש שיטה ידידותית לסביבה ולבני הבית.

אבקת קרם טרטר נמצאת בחנות התבלינים או האפייה הקרובה אליכם, ולפעמים גם בין התבלינים בסופרמרקט. מדובר באבקה לבנה שתעזור לכם מאד גם בהכנת מרנג מושלם וגם בהכנת פלסטלינה הכי שווה!

ורגע… זה עוד לא הכל! אם טביעות האצבעות על המשטחים משגעות אותך – קח מגבת נייר עם קצת שמן זית ושפשף את המשטח. גם מסיר כתמים וגם מונע אותם במידת מה.

החלונות ה!@$@!$$#%

המסילות של החלונות 

אפשר להבריק את המסילות המבאסות האלה עם קיסם אוזניים טבול בחומץ!

עוד יותר טוב: שפכו אבקת סודה לשתייה והוסיפו חומץ לאפקט הקצפה מגניב… נגבו בעזרת מטלית שכרכתם סביב מזלג.

וילונות רפרפות

שים גרב ישנה על היד שלך ונקה אותם. ולמי שאוהב שניים במחיר אחד: קח מלקחי בישול, עטוף כל צד במטלית מיקרופייבר קשורה בגומייה, והעבר בין הרפרפות.

רשתות יתושים

אני די מאוהבת בגלילי נייר הדבק שמשמשים לניקוי שערות חיות מחמד (ראו בהמשך). נחמד לגלות שהם אמורים להצטיין (גם) בניקוי האבק מהרשתות.

הזכוכית

מי אוהב לנקות זגוגיות ענק? אף אחד. ובכן, נתקלתי בפוסט של מישהי שטוענת בעיקשות שהיא גילתה איך לדלג על שלב הייבוש וההברקה.

זה מה שהיא מציעה לעשות: ערבבו חצי גלון מים חמימים עם 2-3 כפות נוזל כלים וכף נוזל הברקה למדיח. שפשפו את החלון עם החומר ואז פשוט שטפו אותו עם צינור… לטענתה הנוזל מתייבש בלי להשאיר שום סימן על הזכוכית.

הזכוכית 2

גיסתי נשבעת במתקן המגנטי שבתמונה, שאותו אפשר לרכוש באמזון. מדובר במגנט חזק שנצמד לזגוגית משני צידיה, ואפשר למשוך אותו מבפנים כדי לנקות אזורים שאין גישה אליהם. 

אור ואש

נרות דקורטיביים

הנרות האלה מפסיקים להיות יפים כשהם הופכים לקולטי אבק שומני בלי שום סיבה והיגיון. נעים לגלות שגרבי הניילון הישנות שלך ינקו אותם!

נברשות קריסטל

איך מנקים נברשת קריסטל? לא, לא עומדים על סולם ועובדים כמו חמורים לנקות נטיף אחרי נטיף. יש ספרי מיוחד לניקוי נברשות שמתאדה מייד וגם מוריד אבק וגם מבריק את הזכוכית.  בדקתי ויש גם בארץ.

נורות חשמל

את נורות החשמל אפשר להבריג החוצה ולנקות עם מטלית מיקרו פייבר… 

שנייה, עוד רגע אני עולה על כסא! ממש, באמת! עוד שנייה.

מתקן ברבקיו / גריל

בלי לפגוע בשלום הבית הפרטי שלי, בעלי אשכרה מאמין שהמנגל מנקה את עצמו באמצעות כוחה המחטא של האש (!!!). במקום להתווכח מצאתי ברשת טענה שדיברה לליבו הגברי: "הידעת שאם לא ננקה את הגריל האש תהיה פחות חזקה?" הטענה המנצחת הזו שכנעה את אפילו האדם הקדמון שאיתו התחתנתי בטעות.

בסרטון הזה איש חביב ומושקע רגשית משפשף את הפסים של הגריל עם כדור מעוך של נייר אלומיניום!! עוד נתקלתי בגברת שממליצה להשרות את הגריל בתוך שקית זבל עם אמוניה, ממש כמו שעשינו עם הברזלים של הכיריים. 

קמין

אל תוותרו על התחזוקה הנדרשת, שכוללת ניקוי תקופתי של הארובה על ידי בעל מקצוע. כאן אנחנו לא מדברים רק על לכלוך אלא בעיקר על בטיחות. 

הכיור!

ברזים

שפשף את הברזים עם נייר אפיה וזה ימנע כתמים. 

 וגם… שמן תינוקות יבריק את ברזי הכרום שלכם לאורך זמן! פתרון מוצלח ללא חומרי ניקוי חריפים. רוצים לנקות עוד יותר טוב? אומרים שדף של מרכך כביסה למייבש מבריק את הברזים האלה בטירוף.

ידיות פלסטיק

לפרק מה שאפשר ולשפשף עם מים חמים וסבון, קיסם אוזניים יגיע לפינות הזנוחות.

טוחן האשפה

טחני זרעי כוסברה, כמון ושומר בטוחן האשפה. זה ינקה אותו ממש טוב, מבפנים! טחני אחר כך מעט לחם לבן טרי כדי להשלים את התהליך. ואל תשאלי אותי למה, כי אין לי מושג! לא יועיל – לא יזיק. בינינו, לעולם לא תדעי באמת אם הבפנים של הטוחן אשפה נקי.

עצה אחרת – מברשת שיניים! נכנסת עמוק, משפשפת יפה. 

לריח נעים תמידי במטבח – הקפידי לשמור כל שארית של לימון ולטחון אותה על קליפתה אחרי כל נגלה של כלים.

Source: Pixabay

כלים עם תסביכים

כלי נחושת

זה ניג'וס קוסמי להבריק כלי נחושת, אבל בואו נודה ביחד שאלה הכלים הכי יפים בעולם! (וזה גם הגוון העיצובי האופנתי ביותר של העשור). את כלי הנחושת שלך אפשר להבריק באמצעות לימון חצוי שעל פניו זרית מלח גס… וזה גם הרגע להצטער על כך שאין לכם באטלר בריטי.

קרשי חיתוך מעץ

הידעת שבקרש חיתוך מעץ מצטברים הרבה חיידקים? 

המלכה האם מרת'ה סטיוארט (שכל נושא ביתי קרוב ללבה) מסבירה לנו הכל על קרשי חיתוך בסרטון הזה.

הנה סיכום ידידותי לטובת עקר הבית החרוץ: לאחר כל שימוש הקפידו לשטוף את הקרש במים חמים מאד, הוסיפו סבון אם חתכתם בשר או מאכל . אל תשפשפו במשהו יותר חזק ממברשת כדי לא לפגום בעץ. ייבשו את הקרש אך ורק על מגבת ורצוי בשמש.לוח שספג ריחות של שום או כדומה צריך לעבור שפשוף הגון עם לימון ומלח גס. ואם הקרש שרוט או יבש (חלילה וחס!) שפשפו עליו שמן מינרלי (למשל, שמן תינוקות) בעזרת מגבת נקייה ולחה. שריטות עמוקות אפשר ללטש בזהירות בעזרת נייר זכוכית עדין. 

כלי אלומיניום וסיליקון

הבריקו בעזרת תערובת של אבקת סודה לשתיה ומי חמצן 3%. כרבע כוס אבקה, שופכים מי חמצן עד שמתקבלת משחה…אמור לנקות את הכלים ולחדשם באופן פלאי.

מחבת ברזל יצוק

ההמלצה היא לשפשף עם מלח גס וספוג יבש, לשטוף את המלח ולייבש.כאן אני חייבת להזכיר את אחי הגדול שטוען שאסור לשטוף את המחבתות האלה בשום אופן, ויש לו אפילו איזו תיאוריה שלמה על טעם מצטבר. אני לא אקח צד בדיון הזה, ורק אגיד בזהירות שיש גבול לכל ג'יפה.

כלי חרסינה שרוטים

צירפתי מצד שמאל קישורים לשני מוצרים באמזון שאמורים להבריק ולהעלים שריטות מהסרוויס האהוב עלייך – לא בטוחה אם זה עובד, אבל נשמע מסקרן… 

A post shared by Nikki Ashley (@papillonpieces) on

שערות של חיות

ההמלצה ברשת לעטות ככפות גומי ולשפשף אותן על משטחי בד עם שערות. עוד טוענים ברשת  שאפשר לצפות גליל סיוד בדבק סלוטייפ כשהצד הדביק כלפי חוץ ולהשתמש בו. 

אני באופן אישי קונה גלילי נייר דבק ייעודיים בכל ביקור באיקאה (כי הגלילים שלהם הכי טובים מבחינת תמורה לאגרה). אגב, שווה להחזיק גליל כזה באוטו לרגע הנפלא הזה שבו אתם מגלים שהסוודר שלכם מכוסה בשערות חתול ממש לפני פגישה חשובה.

ואם כבר קניתם את גליל הדבק… נתקלתי במישהי שנשבעת שהיא גילתה איך להסיר את כדורי הצמר המבאסים שצומחים על הסוודר הכי אהוב באזורים קפלוליים. לטענתה, כדאי לשפשף את האזור באבן פדיקור, ואז להשתמש בגליל הדבק כדי לאסוף את הגולגולים עצמם.

בתמונה: לואי החתול הנסיך המושלם שמרוב שהוא אצילי הוא פשוט לא משיר שערות. אבל מה לעשות שיש לנו גם חתולי זבל לרוב?

המזרנים

תרשו לי לשאול שאלה כואבת: מה אתם עושים כשהילד עושה פיפי על המזרון? פשוט… חיים עם זה?

אז מסתבר שיש דרך לטפל בבעיה הזו, שמתרחשת הרבה ומדברים עליה מעט. צריך אבקת סודה לשתיה, חומץ, סבון כלים. וגם ספוג או סמרטוט, ושואב אבק. מתחילים מלספוג את הפיפי ככל האפשר. ואז מערבבים כוס חומץ עם חצי כוס סבון כלים. שפשפו בעזרת הספוג את הכתם וסביבתו בכמויות נדיבות של התערובת והשרו חצי שעה. הספיגו עם סמרטוט יבש כמה שאתם מצליחים אבל עדיין, מן הסתם, יישאר לכם כתם רטוב. עכשיו שיפכו כמות נדיבה של אבקת סודה לשתייה, היא סופחת את הרטיבות! תנו לה לשבת שם בכיף עד שהיא נראית יבשה. שאבו אותה ואם יש צורך שיפכו עוד אבקה ושאבו שוב.

מתוך buzzfeed

חדר אמבטיה

עצה של חדרנית במלון

את האמבטיה כדאי למלא במים הכי רותחים שאפשר תוך כדי הניקיון. זה מגביר את האפקט של חומרי הניקוי ומשפר את הביצועים! זה נשמע כמו בזבוז מים, אבל מי אמר שאי אפשר לטבול באמבטיה אחר כך, הא? רק חכו שהיא תתקרר טיפה.

מברשת אסלה

את החפץ הכי דוחה בבית שווה פשוט להחליף מדי פעם… לא? אבל נתקלתי בגם ברעיון הבא – פשוט לשפוך מעט סבון כלים לתוך המיכל של המברשת כדי לשפר את חווית המשתמש. 

פגשתי גם גברת שממליצה לתפוס את המברשת בעזרת מושב האסלה מעל המים כעשר דקות כדי שהיא תתייבש לגמרי. היא טוענת שזה טיפ משנה חיים, אבל אני מרגישה שהוא רק משנה את החיים לרעה. לשיקולכם ולשיקולכן.

פתח הניקוז של המקלחת/אמבטיה

לכו על השילוב המנצח של החומץ ואבקת הסודה, והצטיידו בפלאייר מלקחיים כדי להרים את השערות ללא מגע יד אדם.

כתמים על החרסינה (של האסלה למשל…)

את המראות המבעיתים האלה ניתן למגר באמצעות שפשוף באבן פדיקור רטובה. חשוב שהיא תהיה רטובה כדי לא ליצור שריטות.

דלתות זכוכית של מקלחת

העצה הכי מעניינת שנתקלתי בה היא להשתמש בברזלית 'ננס' – הממליצה נשבעת שזה מוריד את משקעי הסבון והאבנית בקלילות ולא שורט את הזכוכית.

הרווח בין מיכל האסלה לאסלה…

לפעמים הרווח הזה נורא קטן אז דוחפים לתוכו מברג עטוף במגבונים מחטאים. מגניב, הא?

ראש המקלחת

כל מי שמסתובב בפינטרסט נתקל מן הסתם בתמונה של ראש מקלחת עטוף בשקית סנדוויץ' קשורה ומלאה בחומץ. משרים לילה שלם… והלכלוך אמור לרדת בשמחה ובששון.

Source: Pixabay

ועוד טיפים לפני פרידה

ניקוי  דלתות ארונות

מטבח, אמבטיה, בגדים)לניקוי חיצוני מוצלח של דלתות ארונות המטבח חממו ספוג (בד, לא מתכת) במיקרו כעשרים שלושים שניות. החום ישפר את הניקיון.

מטליות מיקרופייבר

קראתי טענות שהן עדיפות בהרבה על נייר סופג או סמרטוט רגיל, בכל סוגי הניקיון כמעט. לא מתערבת, לא קובעת דעה – רק מניחה את העצה הזו כאן.

מזיקים קטנים

יש סברה ברשת לפיה עלי דפנה בארון ירחיקו חרקים קטנים. אם זה נכון, הם בהחלט מריחים יותר טוב מנפתלין! זה אמור לעבוד גם בארונות בגדים וגם בארונות מטבח.

הגנה על בגדים בארון

למעילים וסוודרים שתלויים זמן רב בארון – גזור מפית או מגבת ישנה ותכסה להם את הכתפיים למנוע הצטברות אבק. די, נו! אני מאוהבת בטיפ הזה.

פתחי אוורור של וונטות

אם הם ניתנים להסרה מים חמים עם סבון ינקו אותם יפה ובקלות. אבל אם מדובר בפתחים מקובעים ראיתי המלצה לכרוך סמרטוט על סכין ולנקות את החרכים אחד אחד.

מכשירי חשמל קטנים

(רק אל תשכח לנתק מהחשמל לפני שמנקים…)

מגהץ

המגהץ דביק ומבאס? גהצו נייר שפזרתם עליו מלח והמצב ישתפר (אל תגלו לחמותי, אבל אף פעם לא הפעלתי את המגהץ שלא לטובת חרוזי הגיהוץ, כך שהטיפ הזה מיותר לי).

טוסטר קופץ

צפו בסרטון בצד שמאל כדי לגלות איך מנקים את הטוסטר שלכם… מבפנים!!

מכשירי אדים קרים

אחת לתקופה מנתקים את המכשיר מהחשמל. את התחתית משרים בחומץ לבן ל30 דקות. את הפילטר שוטפים במים קרים. שופכים מי חמצן 1% למיכל ומטים את המיכל לכל הכיוונים כך שהכל יכוסה. נותנים לזה לעמוד 30 דקות. שטפו היטב במים את המיכל והתחתית לאחר ההשריה.

מיקרוגל

מחממים מים מעורבבים בחומץ בקערה בתוך המיקרו, האדים אמורים לפוגג את הלכלוך ואז תוכלו להסיר אותו בקלילות בעזרת סמרטוט רטוב!

מכונת כביסה

עקרת בית משקיענית אחת ממליצה לעשות מחזור אחד מלא עם אקונומיקה. מחזור שני עם חומץ ואז לשפשף הכל יפה יפה עם סקוץ' כלים עדין. אני קצת תוהה לגבי האקונומיקה, אבל אולי זו רק אני!

ניקוי בעזרת חמץ

(פחות מתאים לפסח…)

בייגל אמריקאי וציורים ישנים

רוצה לנקות ציור ישן? קנה בייגל אמריקאי, חצה אותו לשניים ונקה את הציור. לא יודעת… ככה אומר האיש במאמר ואני רק מתרגמת כאן, אוקיי? אולי לא כדאי לבדוק את זה על הפיקאסו המקורי שלכם.

 אתם יכולים לקרוא תיאור מפורט בקישור הזה… מקסימום תאכלו את החצי השני של הבייגל.

פרוסת לחם ושברי זכוכית

עוד מסתבר שלחם הוא מגנט זכוכית. בפעם הבאה שאתם שוברים איזו כוס קרבו פרוסת לחם אל הזכוכיות והן פשוט יימשכו לתוכה (?). לא יודעת אם זה נכון, אבל אני לגמרי מתכוונת לנסות!

מתוך realsimple.com

מאחלת לך ניקיון נעים, ומוצלח, וכיפי

הקליקו כאן ללוח פינטרסט עם שלל רעיונות נוספים

פורסם לראשונה בפסח 2013

שתפי את הפוסט

באותו נושא

דילוג לתוכן