שתפי את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email

לסבתא שלי היו אצבעות ירוקות. המרפסת ואדני החלונות תמיד היו עמוסים עציצים יפים ופורחים. וכמובן – הסדינים מעומלנים, המפות מגוהצות, ארוחות במנות מסודרות עם כלים תואמים מסרוויס אחיד – מרק, עיקרית, קומפוט. בקיצור, ייקית מדופלמת.

בגיל מוקדם מאד תפסתי שזה נחמד מאד, כל הדברים האלה, אבל אין מצב שזה עבר אלי גנטית – ממש, עוד רגע אני מעמלנת סדינים ומגהצת מגבות. מצד שלישי, עציצים יפים נראה לי כמו מינימום השקעה והרבה תמורה לאגרה.

מכיוון שעברנו איזה שלוש עשרה דירות מאז שהתחתנו, המחויבות לעציצים התגלתה ככבדת משקל מן הצפוי. גם האצבעות שלי, אפעס, לא הוריקו כל כך. אולי זה קשור לכך שאני מדי פעם שוכחת מהעציצים לחלוטין, לתקופת מה. הייתי מצפה שהם יבינו שיש לי עוד עיסוקים בחיים – אבל לא. מתעקשים למות, הסתומים.

כך או אחרת, החלטתי שהשקעה פיננסית היא תחליף נאות לאצבעות ירוקות. מי ישמע, אצבעות ירוקות! אתם באים אלי הביתה, העציצים יפים, לכו תדעו אם הם שם מלפני מאה שנה, או שאני קופצת למשתלה ומחדשת אותם פה ושם.

מאז שיש לי ילדים אז בכלל – הרי זו פעילות סנסו-מוטורית שמחברת אותם לטבע ולאדמה!! ובכל פעם שאני מסיימת לשתול את שלל העציצים היפים והפורחים שלי אני מתמוגגת מהחכמה של עצמי: איך אנחנו תמיד מבזבזים את כל הכסף שלנו על שטויות (למשל, חידוש עציצים ומעברי דירות) – ובחיים-בחיים לא יהיה לנו מספיק כסף לבית עם גינה! איך הייתי מתמודדת עם גינה אם אני בקושי מסתדרת עם כמה עציצים קטנים?

(הערה חשובה ביותר: הפוסט שאתן קוראות נכתב ב-2013 ומאז הימים ההם השתפרתי הרבה מאד בגינון וגידול. בימים אלה אני מתחזקת שתי מרפסות גדולות ופורחות ממש כמו של סבתא).

אז קבלו! 10 טיפים במיוחד עבור השותלת המתחילה.

1 טפטפות, אחותי

כשאת רואה מרפסת או חצר עטורת עציצי ענק פורחים אני חותמת לך שיש שם מערכת השקייה אוטומטית. זה נשמע  יקר בטירוף, אבל האמת היא שבימינו מדובר בהשקעת DIY של כמה מאות שקלים (אני מדברת כמובן על שטחים קטנים ולא על חצרות ענק). לכי לחנות מתמחה ותבדקי כמה ואיך אפשר לרשת את העציצים שלך בטפטפות. זה יחסוך  לך מים, אנרגיה וגם הרבה מאד צמחים גוססים ומתים.

אין טפטפות? אז אין הנחות. את העציצים שבחוץ משקים יום-כן יום-לא בארץ החמה שלנו.

אם העציצים בתוך הבית כדאי להרגיש עם האצבע מתי האדמה יבשה. וכמובן, טיפול נפרד לסוקולנטים ההו-כה-אפנתיים שרכשת בחולשה של רגע. הנה קישור לפוסט שלם שכולו קקטוסים.

באותו הקשר, בואי נדבר שנייה על הניקוז. אין יותר חשוב מהניקוז של העציץ שלך. לא רק שחשוב שהוא יתנקז היטב – חשוב שהמים לא ייאגרו תחתיו בשום צורה. אנחנו אפילו מרימים את האדניות על פיסות עץ חזקות כדי שיהיה למים איך לצאת בקלות.

2 שתפי את הילדים

קודם כל… בחיי שזו באמת פעילות טובה לתת לילדים להתעסק עם עציצים ואדמה. מחבר אותם לטבע, מאפשר להם להתלכלך (שזה טוב! כבר דיברנו על זה!!!)… ונותן להם עיסוק חשוב ומועיל. שלא לדבר על המעורבות הרגשית שזה יוצר שתאפשר לך אחר כך לסנג’ר אותם עם ההשקיה.

הנה בבקשה, הילדים שלי לומדים על שורשים, ולמה לא כדאי לגזור ולתלוש אותם לפני ששותלים את העציץ. אה… בעצם זה לא יכול להיות הילד שלי עם ציפורניים כל כך ארוכות ומלוכלכות! כנראה שזה ילד של מישהי אחרת.

3 זבלי ודשני

רכשי שקית דשן לעציצים ושקית הומוס ודשני בהתאם להוראות שעל האריזה או לעצות מהמשתלה (מה זה הומוס? אני חושדת שזה סוג של קקי של תולעים). אני שמה מעט דשן וחופן הומוס בכל עציץ בסתיו ובאביב. נצלי את ההזדמנות לתיחוח קליל של האדמה – ילדים עפים על זה.

4 גזמי

לפני החורף קצצי מהעציץ ענפים שנראה שיש להם עלים מעטים ושמרגישים לך מיותרים. עציצים שאת גוזמת לפני החורף נותנים קפיצה מגניבה באביב.

הנה קישור לסרטון שבו גנן מסור מסביר בעברית על גיזום ועל הכנת גנך לחורף.

 

שימי לב במיוחד לגיזום ורדים! שדורשים התייחסות מיוחדת ורצינית. הנה קישור למאמר מוצלח על הנושא החשוב הזה.

נענע צריך לחתוך קרוב ככל האפשר לעציץ כי היא נוטה להצמיח מן ענפים ארוכים עלובים כאלה. גזמו אותה נמוך והיא תצמח מחדש מלאה ומהממת!

5 נקי כמו שרה נתניהו

התלבש על העציץ שלך איזה עשב שוטה חמוד?

סליחה כמ-צמח-בר-יקר, אבל החיים הם לא שיר!

הופ, ישר לפח. עם השורשים.

הסירי מהצמח עלים ופרחים יבשים ממש כל הזמן – מדובר בטיפול חובה שבזכותו הצמח ישגשג.

6 אל תעיקי

הצמחים, ממש כמו הילדים שלך, לא אוהבים כשאת מנג’סת. נסי לא להעביר אותם ממקום למקום או ממיכל למיכל.

7 קני בחכמה

אי אפשר להפריז בערכה של משתלה מצוינת. הצמחים שתקני שם יהיו בריאים יותר והעצות – טובות יותר. אני אישית אוהבת את שתילי הר ובימים אלה ממש נדלקתי על משתלת עדן שבירידה לים המלח (מול תחנת הדלק) – מגוון נהדר, שירות אדיר ועולה פחות מחצי.

8 מקמי בתבונה

העציץ שלך עלול לאהוב שמש או לשנוא אותה. הוא עלול להעדיף את הבית הקריר או את החצר הבוערת בחום יולי אוגוסט. אם אין לך מושג מה העציץ שיש לך ביד אפשר לתקשר ישירות עם העציץ ולנסות להעביר אותו ממקום למקום עד שמגלים את האזור שבו הוא משגשג.

סחלבים לא סובלים אור שמש ישיר. והם בכלל בעייתיים – זה נושא לפוסט אחר שאותו אכתוב אחרי שאפסיק לרצוח אותם באופן סדרתי.

9 גדלי לך גינת ירק

אם צמחי נוי לא עושים לך את זה, את כנראה דומה דווקא לצד הסורי של המשפחה שלי, שתמיד מעדיפים משהו שבסופו של תהליך אפשר לאכול.

העציצים שלך יצמיחו – בקלילות מפתיעה! – צמחים מלבבים מזרעי עגבניות שרי וגמבות קטנות. פשוט דוחפים זרעים לתוך האדמה, משקים ושמים במקום מואר.

והנה רשימה של ירקות לא צפויים שישמחו אם תגדלי אותם מחדש:

Source: https://www.familyfoodgarden.com
10 אבל זה המון עבודה!!

צודקת. להחזיק עציצים פורחים זה די הרבה עבודה. פשוט תתחילי באחד ותגדלי משם.

****

ואם אתן לא מרגישות שמיציתן את עניין השתילות, יש לי לוח פינטרסט שכולו קודש לעציצים

ואם יש לכן גינה שלמה תמצאו רעיונות יפים כאן

ובגלל שאני אישית עפה על עציצים יש עוד המון פוסטים בנושא באתר! הקליקו כאן.

פורסם לראשונה ביוני 2013, עודכן בטירוף ב2018

מקורות:

https://www.realsimple.com/home-organizing/how-to-care-for-potted-plants

https://www.ambius.com/learn/online/top-tips/

https://www.thespruce.com/ten-container-garden-tips-for-beginners-847854

 

שתפי את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email

באותו נושא

דילוג לתוכן