איזה אחלה זה חופשה משפחתית? זמן נטו שבו מרחיבים אופקים, מתקרבים, מתקשרים, צוברים זיכרונות של חוויות משותפות ומופלאות. בחיים העמוסים שלנו זה משהו שאין לו תחליף.

כן, אבל…

בתחילת דרכנו כהורים נדהמנו לגלות איך החוויות הכי קסומות מתחרבשות ללא תקנה. הפעוט רעב ואין שום אוכל שהוא אוהב. לא לקחנו מספיק מגבונים. לא תכננו את היום בכלל והילד מתחרפן. יצאנו מאוחר מדי ועכשיו לתור בקופה אין סוף ותכלית… וכן הלאה. האם יש הורה שלא חווה את השבר המוחלט בחלום היום המושלם?

בקיצור, כמו תמיד בחיים האלה, גילינו שחוויה משפחתית מוצלחת זה אומר המון עבודת הכנה. וההכנה צריכה להתחשב בכל הנפשות הפועלות: אמא שלא יוצאת מהמיטה בלי איזה כוס קפה טוב. הגדול שמשתעמם מכל מיני דברים שהקטנים ממש אוהבים. הקטנים, שלא סובלים את כל מה שהגדול אוהב. וכמובן, אבא שחווה ייסורי גמילה קשים ובודק מיילים כל שתי דקות כדי לוודא שהעולם שורד בלעדיו.

2738-holland-הולנד

אני כאן היום כדי לספר לכן על אמא נפלאה ונהדרת שעשתה בשבילנו את העבודה. היא מסודרת, היא מאורגנת, היא בודקת את העניינים ושוטחת אותם מולנו בשלל מסלולים ואפשרויות. והאמא הזו, הלא היא שלומית יפת ביאליק, אספה וכתבה בשבילנו שלל ספרים על יעדים לחופשה משפחתית בחוץ לארץ.

לפני שפתחתי את הבלוג הזה נסענו לחופשת בר מצווה לבן הגדול. כמו ישראלים טובים הלכנו על מסלול הולנד-פריז וישבנו לעשות תכניות. ניסיתי לתכנן את הטיול מול המחשב אבל מהר מאד ראיתי שזה חסר תקווה. מאיפה בכלל מתחילים? בניסיון נואש לקבל מידע מובנה קניתי בחנות השכונתית מדריך כיס קטן על פריז וספר על טיולי משפחות בהולנד.

ממש לא היו לי הרבה ציפיות, אבל הספר על הולנד פשוט הפיל אותי. היה שם הכל-בכל-מכל. יד אחת עם מרקר, פתקיות סימון בשנייה, ישבתי וחרשתי אותו לאורך ולרוחב. כשקמתי מהספה היה לי את כל הטיול בראש… באמת! לא בדקתי ברשת, לא קראתי חוות דעת נוספות, לא קניתי מפות. כל מה שצריך – יש בספר הזה מסדרת המשפחה המטיילת.

בספר הכיס שקניתי על פריז היה הרבה מידע טרחני ומתוחכם על פריז, מפה מתקפלת ושלל סימונים וקיטלוגים. זה לא היה שווה כלום בשביל אמא עם שלושה ילדים שמתכננת טיול. אדונים כותבי ספרים! תגידו לי בבקשה מי ישתעמם איפה. תסבירו לי מה מתאים לקטנה ומה ידליק את הגדול… תזכירו שהמוזיאונים הגדולים ישברו את הילדים מבפנים בזמן שדווקא מוזיאון קטן וחמוד יוציא את כולם עם חיוך. אני לא צריכה המלצות על מסעדות אנינות במאות יורו – אבל אני חייבת המלצה על מסעדה שבה הילדים לא יירקו את האוכל בזוועה, והמלצרים לא יגרשו אותנו על טפנו ועגלותינו.

תיירות משפחות זו לא תיירות רגילה. יותר מזה: משפחה ישראלית זה ממש לא כמו משפחה אמריקאית (או יפנית…). לכן זה פשוט מושלם לגלות לקראת החופשה הבאה מישהי שתופרת את הספרים שלנו לפי הצרכים והערכים שלנו, בשפה שלנו ובמושגים שמדברים אלינו.

2735-holland-הולנד

שלומית מכסה את כל היעדים שמעניינים את המשפחה הישראלית הממוצעת. היא בוחנת את הטיול מנקודת מבט של הורה מטייל. המידע מוגש בצורה ברורה שמאפשרת לבחור מסלולים שמתאימים ספציפית למשפחה, בלי לבזבז זמן וכסף על טעויות מיותרות.

כשמוכנים היטב לטיול נמנעים מהמון מלכודות ומפחי נפש. נכון, אף אחד לא יחסוך לנו את הרגע שבו הקטנה בוכה כי היא מתגעגעת אל המיטה שלה, או את העצבים של הבן המתבגר… אבל אפשר לדלג על המון סיבובים מיותרים במקומות לא מתאימים. אפשר לוותר על חוויות מפוקפקות ומיותרות שממש לא ייהנו אף אחד.

אז לטיול הבא, שווה לכם לחפש את הספרים של שלומית – יש מדריכים ויש חוברות הפעלה לילדים על הולנד, צפון איטליה, סלובניה וצפון קרואטיה, היער השחור ו(מאוחר בשבילי!) גם על  פריז.

קנו את הספרים דרך האתר או בחנות הספרים הקרובה לביתכם. אני מבטיחה שהספר ילווה אתכם צמוד-צמוד בהכנות לטיול ולא יזוז לכם מהיד תוך כדי החופשה. באתר של המשפחה המטיילת תמצאו גם פורום פעיל ושפע מידע נהדר על נסיעות למשפחה.

המון הנאה, וחופשה נעימה!

2737-holland-הולנד 2734-holland-הולנד 2739-holland-הולנד

שתפי את הפוסט

באותו נושא

דילוג לתוכן