שדרוג רהיטים עם… רוק של חדקרן!

שדרוג רהיטים עם… רוק של חדקרן!

לפני כמה חודשים ראיתי משהו בפינטרסט שטלטל את עולמי!

(זה נשמע דרמטי, אני יודעת, אבל האמת היא שתמונות בפינטרסט מטלטלות את עולמי באופן סדיר לגמרי).

למשהו הזה קוראים Unicorn Spit. אלה צבעים על בסיס מים שאפשר לעשות איתם כל מיני אפקטים מגניבים אפילו אם יש לך ידיים שמאליות לחלוטין. הצבעים אינם רעילים כך שלגמרי אפשר לשתף את הילדים בעבודת היצירה. אפשר לצבוע איתם על עץ, על פורמייקה (אחרי שיוף בנייר לטש) – ואפילו על זכוכית.

כששאלתי את האישה בחנות הירושלמית של מוצרי היצירה אם היא שמעה על יוניקורן ספיט קיבלתי את המבט היגע ששומרים לתשושי נפש ופעוטות בגיל ה’רוצה לבד’. היא הייתה כזה: “אה… לא… אין דבר כזה“.

אבל זהו, שיש! באמזון, כמובן.

כאילו, לא רק שבאמזון ימכרו לנו כל דבר – הם גם ישמרו על פני פוקר לנוכח השאלות ההזויות ביותר וישלחו ישירות אלינו כל דבר שאפשר להעלות על הדעת. פלא שאני לא יכולה לחכות שאמזון יגיעו לישראל סוף סוף?? למעשה, אני לגמרי שוקלת להקים כת של סוגדי אמזון שכל חבריה יידרשו להאמין בדברים מופרכים (כמו, סתם דוגמא, רוק של חדקרן!).

בסדר, בואו נתמקד בנושא שלשמו התכנסנו. הצבעים מגיעים בבקבוקים לחיצים שנוח מאד לתפעל. מה שמייחד אותם הוא בעיקר הברק המזוגג היפה שהם מעניקים והעובדה שהם מתערבבים בצורות מיוחדות.

אני באופן אישי רוצה כבר מזמן לשפץ את שולחן האוכל הישן שלנו שאותו קנינו בארצות הברית לפני 15 שנה בערך, ומאז הוא צובר שריטות ומכות מכל עבר. זה כולל גם חריטה חלקית של השם של הבן הבכור, שהתחרט באמצע הדרך ואז העמיד פנים תמימות לחלוטין כששאלתי מי בשם אלוהים חרט את שמו על השולחן. בכל מקרה, זה לא כאילו שאנחנו מדברות כאן על איזה שולחן יקר ומיוחד, אבל בכל זאת העדפתי לקנות צבעים בשישים דולר על פני שולחן דומה באלף חמש מאות שקל לפחות. לא ככה?

הלכתי על הטכניקה הכי-הכי פשוטה, ועבדתי בדיוק לפי ההדרכה המצוינת של הגברת הזו. כדי לצבוע בהרכב הצבעים הספציפי הזה  תצטרכו:

(כאילו, אפילו השמות של הצבעים האלה מגניבים!!)

הבקבוקים מגיעים בשני גדלים: 4 אונקיות ו-8 אונקיות. אני הלכתי על הגודל הקטן, אבל בדיעבד הייתי מעדיפה את הבקבוקים הגדולים. בגלל חוסר המיומנות שלי בזבזתי די הרבה צבע וממש לא התחשק לי להזמין עוד נגלה באמצע הפרויקט.

עוד תצטרכו:

  • מטלית ישנה לניגוב כתמי צבע
  • בקבוק ספריי מלא במיים
  • מברשת צביעה בינונית וממש ממש רכה ואיכותית – רצוי אפילו חדשה
  • נייר לטש גס
  • נייר לטש עדין
  • לכה על בסיס שמן (אנחנו בחרנו בלכה סופר מבריקה)
  • טרפנטין

עכשיו בואי נדבר על המשטח שרוצים לצבוע. הצבע הזה יפה להפליא על עץ מלא לא צבוע – למעשה, אפשר להשתמש בו כמו בזיגוג צבעוני שמאפשר לראות את תוואי העץ שמתחתיו.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by artworldonline (@artworldshop) on

משטחי פורמייקה אפשר לצבוע רק אם צובעים קודם בצבע עם גימור גיר (כמו הצבעים שבקישור הזה) או משייפים היטב את המשטח. אפשרות אחרת היא להכין את המשטח באמצעות צבע מקשר (פריימר).

אנחנו בחרנו ללכת על נייר לטש, וזה היה הרגע שבו נזכרתי בכך שיש לי ילדים המון מרץ! (ולא, הם לא למכירה כרגע, למרות שהם דווקא עבדים לא רעים בכלל).

עכשיו מנקים ממש ממש טוב (אנחנו שטפנו את השולחן עם מים חמימים וסבון כדי להסיר מעליו את שנות הטינופת הארוכות).

ממתינים לייבוש.

לדעתי אין צורך רציני להגן על סביבת העבודה: מכיוון שהצבעים על בסיס מים אפשר לנקות כתמים די בקלות בעזרת סמרטוט רטוב – פשוט מנקים אותם מהר לפני שהם מתייבשים.

את היוניקורן ספיט אפשר למרוח ביד, למרות שכדאי לדעת שהידיים שלך יישארו צבעוניות ביותר לימים ארוכים, ואפילו טרפנטין לא ממש עוזר. אפשר כמובן להשתמש בכפפות חד פעמיות.

לפי ההוראות שמצאנו ברשת התחלנו עם הצבע הכחול (Blue Thunder). מטפטפים מעט צבע בצד של השולחן ומורחים אותו לכיוון המרכז עד חצי מהרוחב בערך. את הקו הבא מותחים בנקודה עליונה קצת יותר מהצד השני, עד שמתקבל מראה ריצ’רץ’ כזה:

חוזרים על התהליך עם הצבע הירוק (Dragon’s Belly), ומותחים את הצבעים בפסים שנשארו ריקים. לבסוף מורחים פסים של הצבעים הבהירים יותר בכל הקטנים שנשארו ריקים.

השכבות הראשונות היו שקופות מאד, ולקח די הרבה שכבות (קשה לי להגיד בדיוק כמה) עד שלא ראו כל כך את השולחן. חשוב לדעת שהחומר נשאר קצת שקוף לא משנה כמה שכבות תשימו. בגלל שהשולחן שלי היה כהה גם התוצאה הסופית יצאה כהה. לקבלת מראה מואר יותר צריך לצבוע קודם בצבע גיר או פריימר בהיר.

כך השולחן נראה כשסיימתי עם הנחת השכבות:

מים מקלים מאד על תהליך העבודה: פשוט משפריצים מעט מאד והצבעים נמרחים יותר בקלות. מצד שני, המים גורמים לצבעים להתערבב מהר יותר וקל להגיע למצב שהם מתערבבים יותר מדי לצבע יחיד ומלוכלך. לדעתי השימוש במים דורש מידה של מיומנות, ואנחנו השפרצנו מים רק בשלב האחרון.

בכל מקרה: אם הצבעים מתערבבים יותר מדי – לא להיכנס ללחץ! עוזבים את הפרויקט עד לייבוש מלא ואז חוזרים ומתקנים. אפשר לעשות את זה כמה פעמים שרק רוצים (או עד שהצבע נגמר).

אחרי שקיבלנו מראה שנראה לנו נכון נכנסנו לשלב שהמדריכה האינטרנטית שלי קוראת לו ‘איבוק נוצות’: משפריצים מעט מים לרוחב השולחן ואז מעבירים את המברשת בקלילות ובעדינות, נוגעת לא נוגעת – כל הדרך מצד אחד לצד שני. חוזרים על התהליך הזה רצועה אחרי רצועה, כמה עשרות סנטימטרים בכל פעם – עד שמסיימים את כל המשטח.

בשלב הזה הצבעים הבהירים שלי די נעלמו לתוך הכהים, ולכן חיכיתי לייבוש מלא, ואז מרחתי שוב צבעים בהירים בעזרת מים במקומות שרציתי שיהיו בהירים. כשהייתי מרוצה מהמראה העברתי שוב את המברשת על כל השולחן בשיטת ‘איבוק הנוצות’ שתיארתי למעלה. הייתי צריכה לחזור על זה כמה פעמים עד שהייתי מרוצה מכך שגם הצבעים הבהירים בולטים מספיק.

כשהשולחן נראה לגמרי מהמם (לטעמי) חיכיתי לייבוש ממש ממש מלא.

בשלב הזה חובה לצבוע את המשטח בלכה על בסיס שמן אחרת הצבעים יימרחו בקלות בכל מגע עם מים. ברשת מסבירים שאם תשתמשו בלכה על בסיס מים הצבעים יתערבבו, ולכן חובה לבחור בלכה על בסיס שמן.

לכה על בסיס שמן אפשר למצוא במראה מט או במראה מבריק, אנחנו בחרנו במראה מבריק שנותן את האפקט התלת-מימדי היפה לצבעים האלה. את הלכה ניתן להסיר רק עם טרפנטין, יש לה ריח חזק וצריך להמתין 24 שעות בין שכבה לשכבה. אני רציתי משטח מוגן ומבריק במיוחד כך שהשולחן שלנו זכה לקבל ארבע שכבות לכה.

(המדריכה האינטרנטית שלי המליצה לשפשף מעט את הלכה בין שכבה לשכבה באמצעות נייר לטש עדין ואז באמצעות שקית נייר חומה. עשיתי את זה, אבל זה לא נראה לי מאד חיוני).

*****

בקיצור

פרויקט כיפי ושווה במיוחד!

אז מה אם הבן הגדול אומר שיש לנו בית מוזר?

לא זכור לי שהתעניינתי בדעתו.

ללקט שכולו רעיונות לפרויקט DIY הקליקו כאן

ללוח הפינטרסט שיצרתי עבור פרויקטים כאלה הקליקו כאן

switch to enEnglish

גלילה לראש העמוד

מכירת סוף קיץ מטורפת!

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף אוגוסט בלבד

  • 2 ספרים במחיר 1
  • משלוח חינם
  • חיסול מלאי ערכות משחק